wind river forest dynamics plot

Wind River

 

Publications

  • Sara J. Germain & James A. Lutz
  • Tong Qiu, Robert Andrus, Marie-Claire Aravena, Davide Ascoli, Yves Bergeron, Roberta Berretti, Daniel Berveiller, Michal Bogdziewicz, Thomas Boivin, , Raul Bonal, Don C. Bragg, Thomas Caignard, Rafael Calama, J. Julio Camarero, Chia-Hao Chang-Yang, Natalie L. Cleavitt, Benoit Courbaud, Francois Courbet, , Thomas Curt, Adrian J. Das, Evangelia Daskalakou, Hendrik Davi, Nicolas Delpierre, Sylvain Delzon, Michael Dietze, Sergio Donoso Calderon, Laurent Dormont, , Josep Espelta, Timothy J. Fahey, William Farfan-Rios, Catherine A. Gehring, Gregory S. Gilbert, Georg Gratzer, Cathryn H. Greenberg, Qinfeng Guo, Andrew Hacket-Pain, , Arndt Hampe, Qingmin Han, Janneke Hille Ris Lambers, Kazuhiko Hoshizaki, Ines Ibanez, Jill F. Johnstone, Valentin Journé, Daisuke Kabeya, Christopher L. Kilner, , Thomas Kitzberger, Johannes M. H. Knops, Richard K. Kobe, Georges Kunstler, Jonathan G. A. Lageard, Jalene M. LaMontagne, Mateusz Ledwon, Francois Lefevre, , Theodor Leininger, Jean-Marc Limousin, James A. Lutz, Diana Macias, Eliot J. B. McIntire, Christopher M. Moore, Emily Moran, Renzo Motta, Jonathan A. Myers, , Thomas A. Nagel, Kyotaro Noguchi, Jean-Marc Ourcival, Robert Parmenter, Ian S. Pearse, Ignacio M. Perez-Ramos, Lukasz Piechnik, John Poulsen, Renata Poulton-Kamakura, , Miranda D. Redmond, Chantal D. Reid, Kyle C. Rodman, Francisco Rodriguez-Sanchez, Javier D. Sanguinetti, C. Lane Scher, William H. Schlesinger, , Harald Schmidt Van Marle, Barbara Seget, Shubhi Sharma, Miles Silman, Michael A. Steele, Nathan L. Stephenson, Jacob N. Straub, I-Fang Sun, Samantha Sutton, , Jennifer J. Swenson, Margaret Swift, Peter A. Thomas, Maria Uriarte, Giorgio Vacchiano, Thomas T. Veblen, Amy V. Whipple, Thomas G. Whitham, , Andreas P. Wion, Boyd Wright, S. Joseph Wright, Kai Zhu, Jess K. Zimmerman, Roman Zlotin, Magdalena Zywiec, & James S. Clark
  • Camille Piponiot, Kristina J. Anderson-Teixeira, Stuart J. Davies, David Allen, Norman A. Bourg, David F. R. P. Burslem, Dairon Cárdenas, Chia-Hao Chang-Yang, George Chuyong, Susan Cordell, , Handanakere Shivaramaiah Dattaraja, Álvaro Duque, Sisira Ediriweera, Corneille Ewango, Zacky Ezedin, Jonah Filip, Christian P. Giardina, Robert Howe, Chang-Fu Hsieh, Stephen P. Hubbell, Faith M. Inman-Narahari, , Akira Itoh, David Janík, David Kenfack, Kamil Král, James A. Lutz, Jean-Remy Makana, Sean M. McMahon, William McShea, Xiangcheng Mi, Mohizah Bt. Mohamad, Vojtěch Novotný, Michael J. O'Brien, Rebecca Ostertag, , Geoffrey Parker, Rolando Pérez, Haibao Ren, Glen Reynolds, Mohamad Danial Md Sabri, Lawren Sack, Ankur Shringi, Sheng-Hsin Su, Raman Sukumar, I-Fang Sun, Hebbalalu S. Suresh, Duncan W. Thomas, Jill Thompson, , Maria Uriarte, John Vandermeer, Yunquan Wang, Ian M. Ware, George D. Weiblen, Timothy J. S. Whitfeld, Amy Wolf, Tze Leong Yao, Mingjian Yu, Zuoqiang Yuan, Jess K. Zimmerman, Daniel Zuleta, & Helene C. Muller-Landau
  • P. Šamonil, P. Daněk, J. A. Lutz, K. J. Anderson-Teixeira, J. Jaroš, J. D. Phillips, A. Rousová, D. Adam, A. J. Larson, J. Kašpar, D. Janik, I. Vašíčková, E. Gonzalez-Akre, & M. Egli
  • Cole Lysgaard, James A. Lutz, Margaret R. Metz, & Janneke HilleRisLamber
  • Camille Piponiot, Kristina J. Anderson-Teixeira, Stuart J. Davies, David Allen, Norman A. Bourg, David F. R. P. Burslem, Dairon Cárdenas, , Chia-Hao Chang-Yang, George Chuyong, Susan Cordell, Handanakere Shivaramaiah Dattaraja, Álvaro Duque, Sisira Ediriweera, Corneille Ewango, , Zacky Ezedin, Jonah Filip, Christian P. Giardina, Robert Howe, Chang-Fu Hsieh, Stephen P. Hubbell, Faith M. Inman-Narahari, Akira Itoh, , David Janík, David Kenfack, Kamil Král, James A. Lutz, Jean-Remy Makana, Sean M. McMahon, William McShea, Xiangcheng Mi, Mohizah Bt. Mohamad, , Vojtěch Novotný, Michael J. O'Brien, Rebecca Ostertag, Geoffrey Parker, Rolando Pérez, Haibao Ren, Glen Reynolds, Mohamad Danial Md Sabri, , Lawren Sack, Ankur Shringi, Sheng-Hsin Su, Raman Sukumar, I-Fang Sun, Hebbalalu S. Suresh, Duncan W. Thomas, Jill Thompson, , Maria Uriarte, John Vandermeer, Yunquan Wang, Ian M. Ware, George D. Weiblen, Timothy J. S. Whitfeld, Amy Wolf, Tze Leong Yao, , Mingjian Yu, Zuoqiang Yuan, Jess K. Zimmerman, Daniel Zuleta, Helene C. Muller-Landau
  • Jessica F. Needham, Daniel J. Johnson, Kristina J. Anderson-Teixeira, Norman Bourg, Sarayudh Bunyavejchewin, Nathalie Butt, Min Cao, , Dairon Cárdenas, Chia-Hao Chang-Yang, Yu-Yun Chen, George Chuyong, Handanakere S. Dattaraja, Stuart J. Davies, Alvaro Duque, Corneille E. N. Ewango, , Edwino S. Fernando, Rosie Fisher, Christine D. Fletcher, Robin Foster, Zhanqing Hao, Terese Hart, Chang-Fu Hsieh, Stephen P. Hubbell, , Akira Itoh, David Kenfack, Charles D. Koven, Andrew J. Larson, James A. Lutz, William McShea, Jean-Remy Makana, Yadvinder Malhi, , Toby Marthews, Mohizah Bt. Mohamad, Michael D. Morecroft, Natalia Norden, Geoffrey Parker, Ankur Shringi, Raman Sukumar, , Hebbalalu S. Suresh, I-Fang Sun, Sylvester Tan, Duncan W. Thomas, Jill Thompson, Maria Uriarte, Renato Valencia, Tze Leong Yao, Sandra L. Yap, Zuoqiang Yuan, Hu Yuehua, Jess K. Zimmerman, Daniel Zuleta, & Sean M. McMahon
  • Shubhi Sharma, Robert Andrus, Yves Bergeron, Michal Bogdziewicz, Don C. Bragg, Dale Brockway, Natalie L. Cleavitt, , Benoit Courbaud, Adrian J. Das, Michael Dietze, Timothy J. Fahey, Jerry F. Franklin, Gregory S. Gilbert, Cathryn H. Greenberg, Qinfeng Guo, , Janneke Hille Ris Lambers, Ines Ibanez, Jill F. Johnstone, Christopher L. Kilner, Johannes M. H. Knops, Walter D. Koenig, , Georges Kunstler, Jalene M. LaMontagne, Diana Macias, Emily Moran, Jonathan A. Myers, Robert Parmenter, , Ian S. Pearse, Renata Poulton-Kamakura, Miranda D. Redmond, Chantal D. Reid, Kyle C. Rodman, C. Lane Scher, William H. Schlesinger, , Michael A. Steele, Nathan L. Stephenson, Jennifer J. Swenson, Margaret Swift, Thomas T. Veblen, Amy V. Whipple, , Thomas G. Whitham, Andreas P. Wion, Christopher W. Woodall, Roman Zlotin, & James S. Clark
  • Erika Gonzalez-Akre, Camille Piponiot, Mauro Lepore, Valentine Herrmann, James A. Lutz, Jennifer L. Baltzer, , Christopher W. Dick, Gregory S. Gilbert, Fangliang He, Michael Heym, Alejandra I. Huerta, Patrick A. Jansen, , Daniel J. Johnson, Nikolai Knapp, Kamil Král, Dunmei Lin, Yadvinder Malhi, Sean M. McMahon, Jonathan A. Myers, , David Orwig, Diego I. Rodríguez-Hernández, Sabrina E. Russo, Jessica Shue, Xugao Wang, Amy Wolf, Tonghui Yang, Stuart J. Davies, & Kristina J. Anderson-Teixeira
  • Tong Qiu, Marie-Claire Aravena, Robert Andrus, Davide Ascoli, Yves Bergeron, Roberta Berretti, Michal Bogdziewicz, Thomas Boivin, , Raul Bonal, Thomas Caignard, Rafael Calama, J. Julio Camarero, Connie J. Clark, Benoit Courbaud, Sylvain Delzon, Sergio Donoso Calderon, , William Farfan-Rios, Catherine A. Gehring, Gregory S. Gilbert, Cathryn H. Greenberg, Qinfeng Guo, Janneke Hille Ris Lambers, , Kazuhiko Hoshizaki, Ines Ibanez, Valentin Journé, Christopher L. Kilner, Richard K. Kobe, Walter D. Koenig, Georges Kunstler, Jalene M. LaMontagne, , Mateusz Ledwon, James A. Lutz, Renzo Motta, Jonathan A. Myers, Thomas A. Nagel, Chase L. Nuñez, Ian S. Pearse, Łukasz Piechnik, , John R. Poulsen, Renata Poulton-Kamakura, Miranda D. Redmond, Chantal D. Reid, Kyle C. Rodman, C. Lane Scher, Harald Schmidt Van Marle, , Barbara Seget, Shubhi Sharma, Miles Silman, Jennifer J. Swenson, Margaret Swift, Maria Uriarte, Giorgio Vacchiano, Thomas T. Veblen, , Amy V. Whipple, Thomas G. Whitham, Andreas P. Wion, S. Joseph Wright, Kai Zhu, Jess K. Zimmerman, Magdalena Żywiec, & James S. Clark
  • Sara J. Germain & James A. Lutz
  • : Yonglin Zhong, Chengjin Chu, Jonathan A. Myers, Gregory S. Gilbert, James A. Lutz, Jonas Stillhard, Kai Zhu, Jill Thompson, Jennifer L. Baltzer, , Fangliang He, Joseph A. LaManna, Stuart J. Davies, Kristina J. Anderson-Teixeira, David F.R.P. Burslem, Alfonso Alonso, Kuo-Jung Chao, Xugao Wang, , Lianming Gao, David A. Orwig, Xue Yin, Xinghua Sui, Zhiyao Su, Iveren Abiem, Pulchérie Bissiengou, Norm Bourg, Nathalie Butt, Min Cao, , Chia-Hao Chang-Yang, Wei-Chun Chao, Hazel Chapman, Yu-Yun Chen, David A. Coomes, Susan Cordell, Alexandre A. de Oliveira, Hu Du, , Suqin Fang, Christian P. Giardina, Zhanqing Hao, Andrew Hector, Stephen P. Hubbell, David Janík, Patrick A. Jansen, Mingxi Jiang, Guangze Jin, , David Kenfack, Kamil Král, Andrew J. Larson, Buhang Li, Xiankun Li, Yide Li, Juyu Lian, Luxiang Lin, Feng Liu, Yankun Liu, Yu Liu, Fuchen Luan, , Yahuang Luo, Keping Ma, Yadvinder Malhi, Sean M. McMahon, William McShea, Hervé Memiaghe, Xiangcheng Mi, Mike Morecroft, , Vojtech Novotny, Michael J. O’Brien, Jan den Ouden, Geoffrey G. Parker, Xiujuan Qiao, Haibao Ren, Glen Reynolds, Pavel Samonil, Weiguo Sang, , Guochun Shen, Zhiqiang Shen, Guo-Zhang Michael Song, I-Fang Sun, Hui Tang, Songyan Tian, Amanda L. Uowolo, María Uriarte, Bin Wang, , Xihua Wang, Youshi Wang, George D. Weiblen, Zhihong Wu, Nianxun Xi, Wusheng Xiang, Han Xu, Kun Xu, Wanhui Ye, Mingjian Yu, Fuping Zeng, Minhua Zhang, Yingming Zhang, Li Zhu, & Jess K. Zimmerman
  • Brian E. Sedio, Marko J. Spasojevic, Jonathan A. Myers, S. Joseph Wright, Maria D. Person, Hamssika Chandrasekaran, Jack H. Dwenger, , María Laura Prechi, Christian A. López, David N. Allen, Kristina J. Anderson-Teixeira, Jennifer L. Baltzer, Norman A. Bourg, Buck T. Castillo, Nicola J. Day, , Emily Dewald-Wang, Christopher W. Dick, Timothy Y. James, Jordan G. Kueneman, Joseph LaManna, James A. Lutz, Ian R. McGregor, , Sean M. McMahon, Geoffrey G. Parker, John D. Parker, & John H. Vandermeer
  • James A. Lutz, Soren Struckman, Sara J. Germain, & Tucker J. Furniss
  • Christopher Wills, Bin Wang, Shuai Fang, Yunquan Wang, Yi Jin, James Lutz, Jill Thompson, Kyle E. Harms, , Sandeep Pulla, Bonifacio Pasion, Sara Germain, Heming Liu, Joseph Smokey, Sheng-Hsin Su, Nathalie Butt, , Chengjin Chu, George Chuyong, Chia-Hao Chang-Yang, H. S. Dattaraja, Stuart Davies, Sisira Ediriweera, Shameema Esufali, , Christine Dawn Fletcher, Nimal Gunatilleke, Savi Gunatilleke, Chang-Fu Hsieh, Fangliang He, Stephen Hubbell, Zhanqing Hao, , Akira Itoh, David Kenfack, Buhang Li, Xiankun Li, Keping Ma, Michael Morecroft, Xiangcheng Mi, Yadvinder Malhi, , Perry Ong, Lillian Jennifer Rodriguez, H. S. Suresh, I Fang Sun, Raman Sukumar, Sylvester Tan, Duncan Thomas, , Maria Uriarte, Xihua Wang, Xugao Wang, T. L. Yao, & Jess Zimmermann
  • James S. Clark, Robert Andrus, Melaine Aubry-Kientz, Yves Bergeron, Michal Bogdziewicz, Don C. Bragg, Dale Brockway, Natalie L. Cleavitt, , Susan Cohen, Benoit Courbaud, Robert Daley, Adrian J. Das, Michael Dietze, Timothy J. Fahey, Istem Fer, Jerry F. Franklin, Catherine A. Gehring, , Gregory S. Gilbert, Cathryn H. Greenberg, Qinfeng Guo, Janneke HilleRisLambers, Ines Ibanez, Jill Johnstone, Christopher L. Kilner,, Johannes Knops, Walter D. Koenig, Georges Kunstler, Jalene M. LaMontagne, Kristin L. Legg, Jordan Luongo, James A. Lutz, Diana Macias, Eliot J. B. McIntire, , Yassine Messaoud, Christopher M. Moore, Emily Moran, Jonathan A. Myers, Orrin B. Myers, Chase Nunez, Robert Parmenter, Sam Pearse, , Scott Pearson, Renata Poulton-Kamakura, Ethan Ready, Miranda D. Redmond, Chantal D. Reid, Kyle C. Rodman, C. Lane Scher, , William H. Schlesinger, Amanda M. Schwantes, Erin Shanahan, Shubhi Sharma, Michael A. Steele, Nathan L. Stephenson, Samantha Sutton, , Jennifer J. Swenson, Margaret Swift, Thomas T. Veblen, Amy V. Whipple, Thomas G. Whitham, Andreas P. Wion, Kai Zhu, & Roman Zlotin
  • Sara J. Germain & James A. Lutz
  • Akihiro Nakamura, Roger L. Kitching, Min Cao, Thomas J. Creedy, Tom M. Fayle, Martin Freiberg, C.N. Hewitt, Takao Itioka, Lian Pin Koh, Keping Ma, Yadvinder Malhi, Andrew Mitchell, Vojtech Novotny, , Claire M.P. Ozanne, Liang Song, Han Wang, & Louise A. Ashton
  • Robert E. Ricklefs & Fangliang He
  • Gang Feng, Xiangcheng Mi, Wolf L. Eiserhardt, Guangze Jin, Weiguo Sang,, Zhijun Lu, Xihua Wang, Xiankun Li, Buhang Li, I-Fang Sun, Keping Ma, & Jens-Christian Svenning
  • Haibao Ren, Petr Keil, Xiangcheng Mi, Keping Ma, Zhanqing Hao, Wanhui Ye, Luxiang Lin,, Renato Valencia, Christine Dawn Fletcher, Duncan W. Thomas, Robert W. Howe,, James Lutz, Norman A. Bourg, Sheng-Hsin Su, I-Fang Sun, Li Zhu, Li-Wan Chang, , Xihua Wang, Xiaojun Du, David Kenfack, George B. Chuyong, & Walter Jetz
  • Duncan N. L. Menge, Ryan A. Chisholm, Stuart J. Davies, Kamariah Abu Salim, David Allen, Mauricio Alvarez, Norm Bourg, Warren Y. Brockelman, Sarayudh Bunyavejchewin, Nathalie Butt, Min Cao, Wirong Chanthorn, Wei‐Chun Chao, Keith Clay, Richard Condit, , Susan Cordell, João Batista da Silva, H. S. Dattaraja, Ana Cristina Segalin de Andrade, Alexandre A. de Oliveira, Jan den Ouden, Michael Drescher, Christine Fletcher, Christian P. Giardina, C. V. Savitri Gunatilleke, I. A. U. Nimal Gunatilleke, , Billy C. H. Hau, Fangliang He, Robert Howe, Chang‐Fu Hsieh, Stephen P. Hubbell, Faith M. Inman‐Narahari, Patrick A. Jansen, Daniel J. Johnson, Lee Sing Kong, Kamil Král,, Chen‐Chia Ku, Jiangshan Lai, Andrew J. Larson, Xiankun Li, Yide Li, Luxiang Lin, YiChing Lin, Shirong Liu, Shawn K. Y. Lum, James A. Lutz, Keping Ma, Yadvinder Malhi, Sean McMahon, William McShea, , Xiangcheng Mi, Michael Morecroft, Jonathan A. Myers, Anuttara Nathalang, Vojtech Novotny, Perry Ong, David A. Orwig, Rebecca Ostertag, Geoffrey Parker, Richard P. Phillips, Kassim Abd. Rahman, Lawren Sack, Weiguo Sang, Guochun Shen, Ankur Shringi, , Jessica Shue, Sheng‐Hsin Su, Raman Sukumar, I‐Fang Sun, H. S. Suresh, Sylvester Tan, Sean C. Thomas, Pagi S. Toko, Renato Valencia, Martha I. Vallejo, Alberto Vicentini, , Tomáš Vrška, Bin Wang, Xihua Wang, George D. Weiblen, Amy Wolf, Han Xu, Sandra Yap, Li Zhu, and Tak Fung
  • Aaron M. Ellison, Hannah L. Buckley, Bradley S. Case, Dairon Cardenas, Álvaro J. Duque, James A. Lutz, Jonathan A. Myers, David A. Orwig, and Jess K. Zimmerman
  • Chengjin Chu, James A. Lutz, Kamil Král, Tomáš Vrška, Xue Yin, Jonathan A. Myers, Iveren Abiem, Alfonso Alonso, Norm Bourg, David F.R.P. Burslem, Min Cao, Hazel Chapman, Richard Condit, , Suqin Fang, Gunter A. Fischer, Lianming Gao, Zhanqin Hao, Billy C.H. Hau, Qing He, Andrew Hector, Stephen P. Hubbell, Mingxi Jiang, Guangze Jin, David Kenfack, Jiangshan Lai, Buhang Li, , Xiankun Li, Yide Li, Juyu Lian, Luxiang Lin, Yankun Liu, Yu Liu, Yahuang Luo, Keping Ma, William McShea, Hervé Memiaghe, Xiangcheng Mi, Ming Ni, Michael J. O'Brien, Alexandre A. de Oliviera, , David A. Orwig, Geoffrey G. Parker, Xiujuan Qiao, Haibao Ren, Glen Reynolds, Weiguo Sang, Guochun Shen, Zhiyao Su, Xinghua Sui, I-Fang Sun, Songyan Tian, Bin Wang, Xihua Wang, Xugao Wang, Youshi Wang, , George D. Weiblen, Shujun Wen, Nianxun Xi, Wusheng Xiang, Han Xu, Kun Xu, Wanhui Ye, Bingwei Zhang, Jiaxin Zhang, Xiaotong Zhang, Yingming Zhang, Kai Zhu, Jess Zimmerman, David Storch,, Jennifer L. Baltzer, Kristina J. Anderson-Teixeira, Gary G. Mittlebach, & Fangliang He
  • Lutz, J.A., Furniss, T.J., Johnson, D.J., Davies, S.J., Allen, D., Alonso, A., Anderson‐Teixeira, K.J., Andrade, A., Baltzer, J., Becker, K.M.L., Blomdahl, E.M., Bourg, N.A., Bunyavejchewin, S., Burslem, D.F.R.P., Cansler, C.A., Cao, K., Cao, M., Cárdenas
  • Das, Adrian J., Larson, Andrew J., Lutz, James A.
  • Herrmann, Valentine, McMahon, Sean M., Detto, Matteo, Lutz, James A., Davies, Stuart J., Chang-Yang, Chia-Hao, Anderson-Teixeira, Kristina
  • Anderson-Teixeira, Kristina J., Davies, Stuart J., Bennett, Amy C., Gonzalez-Akre, Erika B., Muller-Landau, Helene C., Wright, S. Joseph, Abu Salim, Kamariah, Almeyda Zambrano, Angélica M., Alonso, Alfonso, Baltzer, Jennifer L., Basset, Yves, Bourg, Norman A., Broadbent, Eben N., Brockelman, Warren Y., Bunyavejchewin, Sarayudh, Burslem, David F. R. P., Butt, Nathalie, Cao, Min, Cardenas, Dairon, Chuyong, George B., Clay, Keith, Cordell, Susan, Dattaraja, Handanakere S., Deng, Xiaobao, Detto, Matteo, Du, Xiaojun, Duque, Alvaro, Erikson, David L., Ewango, Corneille E. N., Fischer, Gunter A., Fletcher, Christine, Foster, Robin B., Giardina, Christian P., Gilbert, Gregory S., Gunatilleke, Nimal, Gunatilleke, Savitri, Hao, Zhanqing, Hargrove, William W., Hart, Terese B., Hau, Billy C. H., He, Fangliang, Hoffman, Forrest M., Howe, Robert W., Hubbell, Stephen P., Inman-Narahari, Faith M., Jansen, Patrick A., Jiang, Mingxi, Johnson, Daniel J., Kanzaki, Mamoru, Kassim, Abdul Rahman, Kenfack, David, Kibet, Staline, Kinnaird, Margaret F., Korte, Lisa, Kral, Kamil, Kumar, Jitendra, Larson, Andrew J., Li, Yide, Li, Xiankun, Liu, Shirong, Lum, Shawn K.Y., Lutz, James A., Ma, Keping, Maddalena, Damian M., Makana, Jean-Remy, Malhi, Yadvinder , Marthews, Toby, Mat Serudin, Rafizah, McMahon, Sean M., McShea, William J., Memiaghe, Hervé R., Mi, Xiangcheng, Mizuno, Takashi, Morecroft, Michael, Myers, Jonathan A., Novotny, Vojtech, de Oliveira, Alexandre A., Ong, Perry S., Orwig, David A., Ostertag, Rebecca, den Ouden, Jan, Parker, Geoffrey G., Phillips, Richard P., Sack, Lawren, Sainge, Moses N., Sang, Weiguo, Sri-ngernyuang, Kriangsak, Sukumar, Raman, Sun, I-Fang, Sungpalee, Witchaphart, Suresh, Hebbalalu Sathyanarayana, Tan, Sylvester, Thomas, Sean C., Thomas, Duncan W., Thompson, Jill, Turner, Benjamin L., Uriarte, Maria, Valencia, Renato, Vallejo, Marta I., Vicentini, Alberto, Vrška, Tomáš, Wang, Xihua, Wang, Xugao, Weiblen, George, Wolf, Amy, Xu, Han, Yap, Sandra, Zimmerman, Jess
  • Herrmann, V., McMahon, S. M., Detto, M., Lutz, J. A., Davies, S. J., Chang-Yang, C., and Anderson-Teixeira, K.
  • Joseph A. LaManna, Scott A. Mangan, Alfonso Alonso, Norman A. Bourg, Warren Y. Brockelman, Sarayudh Bunyavejchewin, Li-Wan Chang, Jyh-Min Chiang, George B. Chuyong, Keith Clay, Richard Condit, Susan Cordell, Stuart J. Davies, Tucker J. Furniss,, , Christian P. Giardina, I. A. U. Nimal Gunatilleke, C. V. Savitri Gunatilleke, Fangliang He, Robert W. Howe, Stephen P. Hubbell, Chang-Fu Hsieh, Faith M. Inman-Narahari, David Janik, Daniel J. Johnson, David Kenfack, Lisa Korte, Kamil Král,, Andrew J. Larson, James A. Lutz, Sean M. McMahon, William J. McShea, Hervé R. Memiaghe, Anuttara Nathalang, Vojtech Novotny, Perry S. Ong, David A. Orwig, Rebecca Ostertag, Geoffrey G. Parker, Richard P. Phillips, Lawren Sack, I-Fang Sun, , J. Sebastián Tello, Duncan W. Thomas, Benjamin L. Turner, Dilys M. Vela Díaz, Tomáš Vrška, George D. Weiblen, Amy Wolf, Sandra Yap, Jonathan A. Myers
  • Borden, Brent E.
  • Erickson, David L., Jones, Frank A., Swenson, Nathan G., Pei, Nancai, Bourg, N. G., Chen, Wenna, Davies, Stuart J., Ge, Xue-jun, Hao, Zhanqing, Howe, Robert, Huang, Chun-Lin, Larson, Andrew, Lum, Shawn K.Y., Lutz, James A., Ma, Keping, Meegaskumbura, Madhava, Mi, Xiangcheng, Parker, John D., Sun, I-Fang, Wright, S. Joseph, Wolf, Amy, Ye, W., Xing, Dingliang, Zimmerman, Jess K., Kress, W. John
  • Lutz, James A., Larson, Andrew, Furniss, Tucker J., Donato, Daniel, Freund, James A., Swanson, Mark E., Bible, Kenneth J., Chen, Jiquan, Franklin, J.F.
  • Lutz, James A., Larson, Andrew, Freund, James A., Swanson, Mark E., Bible, Kenneth J.