ituri

Ituri

 

Publications

  • Henry B. Glick, Peter M. Umunay, Jean-Remy Makana, Sean C. Thomas, Jonathan D. Reuning-Scherer, & Timothy G. Gregoire
  • Sabrina E. Russo, Sean M. McMahon, Matteo Detto, Glenn Ledder, S. Joseph Wright, Richard S. Condit, Stuart J. Davies, Peter S. Ashton, Sarayudh Bunyavejchewin, Chia-Hao Chang-Yang, , Sisira Ediriweera, Corneille E. N. Ewango, Christine Fletcher, Robin B. Foster, C.V. Savi Gunatilleke, I.A.U. Nimal Gunatilleke, Terese Hart, , Chang-Fu Hsieh, Stephen P. Hubbell, Akira Itoh, Abddul Rahman Kassim, Yao Tze Leong, Yi Ching Lin, , Jean-Remy Makana, Mohizah Bt. Mohamad, Perry Ong, Anna Sugiyama, I-Fang Sun, Sylvester Tan, , Jill Thompson, Takuoa Yamakura, Sandra L. Yap, & Jess K. Zimmerman
  • Wannes Hubau, Simon L. Lewis, Oliver L. Phillips, Kofi Affum-Baffoe, Hans Beeckman, Aida Cuní-Sanchez, Armandu K. Daniels, Corneille E. N. Ewango, Sophie Fauset, Jacques M. Mukinzi, Douglas Sheil, Bonaventure Sonké, Martin J. P. Sullivan, , Terry C. H. Sunderland, Hermann Taedoumg, Sean C. Thomas, Lee J. T. White, Katharine A. Abernethy, Stephen Adu-Bredu, Christian A. Amani, Timothy R. Baker, , Lindsay F. Banin, Fidèle Baya, Serge K. Begne, Amy C. Bennett, Fabrice Benedet, Robert Bitariho, Yannick E. Bocko, Pascal Boeckx, Patrick Boundja, Roel J. W. Brienen, , Terry Brncic, Eric Chezeaux, George B. Chuyong, Connie J. Clark, Murray Collins, James A. Comiskey, David A. Coomes, Greta C. Dargie, Thales de Haulleville, , Marie Noel Djuikouo Kamdem, Jean-Louis Doucet, Adriane Esquivel-Muelbert, Ted R. Feldpausch, Alusine Fofanah, Ernest G. Foli, Martin Gilpin, Emanuel Gloor, Christelle Gonmadje, , Jefferson S. Hall, Alan C. Hamilton, David J. Harris, Terese B. Hart, Mireille B. N. Hockemba, Annette Hladik, Suspense A. Ifo, Kathryn J. Jeffery, Tommaso Jucker, Emmanuel Kasongo Yakusu, , Sylvie Gourlet-Fleury, Elizabeth Kearsley, David Kenfack, Alexander Koch, Miguel E. Leal, Aurora Levesley, Jeremy A. Lindsell, Janvier Lisingo, Gabriela Lopez-Gonzalez, Jon C. Lovett, Jean-Remy Makana, , Yadvinder Malhi, Andrew R. Marshall, Jim Martin, Emanuel H. Martin, Faustin M. Mbayu, Vincent P. Medjibe, Vianet Mihindou, Edward T. A. Mitchard, Sam Moore, Pantaleo K. T. Munishi, Natacha Nssi Bengone, , Lucas Ojo, Fidèle Evouna Ondo, Kelvin S.-H. Peh, Georgia C. Pickavance, Axel Dalberg Poulsen, John R. Poulsen, Lan Qie, Jan Reitsma, Francesco Rovero, Michael D. Swaine, Joey Talbot, , James Taplin, David M. Taylor, Duncan W. Thomas, Benjamin Toirambe, John Tshibamba Mukendi, Darlington Tuagben, Peter M. Umunay, Geertje M. F. van der Heijden, Hans Verbeeck, Jason Vleminckx, Simon Willcock, Hannsjörg Wöll, , John T. Woods & Lise Zemagho
  • Franck Jabot & Jérôme Chave
  • Jean-Remy Makana, Terese B. Hart, David E. Hibbs, & Richard Condit
  • Egbert G. Leigh, Jr.
  • Tak Fung, Ryan A. Chisholm, Kristina Anderson-Teixeira, Norm Bourg, Warren Y. Brockelman, Sarayudh Bunyavejchewin, Chia-Hao Chang-Yang, Rutuja Chitra-Tarak, George Chuyong, , Richard Condit, Handanakere S. Dattaraja, Stuart J. Davies, Corneille E.N. Ewango, Gary Fewless, Christine Fletcher, C.V. Savitri Gunatilleke, I.A.U. Nimal Gunatilleke, Zhanqing Hao, , J. Aaron Hogan, Robert Howe, Chang-Fu Hsieh, David Kenfack, YiChing Lin, Keping Ma, Jean-Remy Makana, Sean McMahon, William J. McShea, Xiangcheng Mi, Anuttara Nathalang, , Perry S. Ong, Geoffrey Parker, E-Ping Rau, Jessica Shue, Shen-Hsin Su, Raman Sukumar, I-Fang Sun, Hebbalulu S. Suresh, Sylvester Tan, Duncan Thomas, Jill Thompson, , Renato Valencia, Martha I. Vallejo, Xugao Wang, Yunquan Wang, Pushpa Wijekoon, Amy Wolf, Sandra Yep, & Jess Zimmerman
  • Robert E. Ricklefs & Fangliang He
  • J. W. Ferry Slik, Víctor Arroyo-Rodríguez, Shin-Ichiro Aiba, Patricia Alvarez-Loayza, , Luciana F. Alves, Peter Ashton, Patricia Balvanera, Meredith L. Bastian, , Peter J. Bellingham, Eduardo van den Berg, Luis Bernacci, Polyanna da Conceição Bispo, , Lilian Blanc, Katrin Böhning-Gaese, Pascal Boeckx, Frans Bongers, Brad Boyle, , Matt Bradford, Francis Q. Brearley, Mireille Breuer-Ndoundou Hockemba, , Sarayudh Bunyavejchewin, Darley Calderado Leal Matos, Miguel Castillo-Santiago, , Eduardo L. M. Catharino, Shauna-Lee Chai, Yukai Chen, Robert K. Colwell, , Robin L. Chazdon, Connie Clark, David B. Clark, Deborah A. Clark, , Heike Culmsee, Kipiro Damas, Handanakere S. Dattaraja, Gilles Dauby, Priya Davidar, , Saara J. DeWalt, Jean-Louis Doucet, Alvaro Duque, Giselda Durigan, Karl A. O. Eichhorn, , Pedro V. Eisenlohr, Eduardo Eler, Corneille Ewango, Nina Farwig, Kenneth J. Feeley, , Leandro Ferreira, Richard Field, Ary T. de Oliveira Filho, Christine Fletcher, , Olle Forshed, Geraldo Franco, Gabriella Fredriksson, Thomas Gillespie, Jean-François Gillet, , Giriraj Amarnath, Daniel M. Griffith, James Grogan, Nimal Gunatilleke, David Harris, , Rhett Harrison, Andy Hector, Jürgen Homeier, Nobuo Imai, Akira Itoh, Patrick A. Jansen, , Carlos A. Joly, Bernardus H. J. de Jong, Kuswata Kartawinata, Elizabeth Kearsley, , Daniel L. Kelly, David Kenfack, Michael Kessler, Kanehiro Kitayama, Robert Kooyman, , Eileen Larney, Yves Laumonier, Susan Laurance, William F. Laurance, Michael J. Lawes, , Ieda Leao do Amaral, Susan G. Letcher, Jeremy Lindsell, Xinghui Lu, Asyraf Mansor, , Antti Marjokorpi, Emanuel H. Martin, Henrik Meilby, Felipe P. L. Melo, Daniel J. Metcalfe, , Vincent P. Medjibe, Jean Paul Metzger, Jerome Millet, D. Mohandass, Juan C. Montero, , Márcio de Morisson Valeriano, Badru Mugerwa, Hidetoshi Nagamasu, Reuben Nilus, , Susana Ochoa-Gaona, Onrizal, Navendu Page, Pia Parolin, Marc Parren, Narayanaswamy Parthasarathy, , Ekananda Paudel, Andrea Permana, Maria T. F. Piedade, Nigel C. A. Pitman, Lourens Poorter, , Axel D. Poulsen, John Poulsen, Jennifer Powers, Rama C. Prasad, Jean-Philippe Puyravaud, , Jean-Claude Razafimahaimodison, Jan Reitsma, João Roberto dos Santos, Wilson Roberto Spironello, , Hugo Romero-Saltos, Francesco Rovero, Andes Hamuraby Rozak, Kalle Ruokolainen, Ervan Rutishauser, , Felipe Saiter, Philippe Saner, Braulio A. Santos, Fernanda Santos, Swapan K. Sarker, , Manichanh Satdichanh, Christine B. Schmitt, Jochen Schöngart, Mark Schulze, Marcio S. Suganuma, , Douglas Sheil, Eduardo da Silva Pinheiro, Plinio Sist, Tariq Stevart, Raman Sukumar, , I.-Fang Sun, Terry Sunderland, H. S. Suresh, Eizi Suzuki, Marcelo Tabarelli, , Jangwei Tang, Natália Targhetta, Ida Theilade, Duncan W. Thomas, Peguy Tchouto, , Johanna Hurtado, Renato Valencia, Johan L. C. H. van Valkenburg, Tran Van Do, Rodolfo Vasquez, , Hans Verbeeck, Victor Adekunle, Simone A. Vieira, Campbell O. Webb, Timothy Whitfeld, Serge A. Wich, , John Williams, Florian Wittmann, Hannsjoerg Wöll, Xiaobo Yang, C. Yves Adou Yao, Sandra L. Yap, , Tsuyoshi Yoneda, Rakan A. Zahawi, Rahmad Zakaria, Runguo Zang, Rafael L. de Assis, Bruno Garcia Luize, & Eduardo M. Venticinque
  • Gang Feng, Xiangcheng Mi, Wolf L. Eiserhardt, Guangze Jin, Weiguo Sang,, Zhijun Lu, Xihua Wang, Xiankun Li, Buhang Li, I-Fang Sun, Keping Ma, & Jens-Christian Svenning
  • Lutz, J.A., Furniss, T.J., Johnson, D.J., Davies, S.J., Allen, D., Alonso, A., Anderson‐Teixeira, K.J., Andrade, A., Baltzer, J., Becker, K.M.L., Blomdahl, E.M., Bourg, N.A., Bunyavejchewin, S., Burslem, D.F.R.P., Cansler, C.A., Cao, K., Cao, M., Cárdenas
  • Anderson-Teixeira, Kristina J., Davies, Stuart J., Bennett, Amy C., Gonzalez-Akre, Erika B., Muller-Landau, Helene C., Wright, S. Joseph, Abu Salim, Kamariah, Almeyda Zambrano, Angélica M., Alonso, Alfonso, Baltzer, Jennifer L., Basset, Yves, Bourg, Norman A., Broadbent, Eben N., Brockelman, Warren Y., Bunyavejchewin, Sarayudh, Burslem, David F. R. P., Butt, Nathalie, Cao, Min, Cardenas, Dairon, Chuyong, George B., Clay, Keith, Cordell, Susan, Dattaraja, Handanakere S., Deng, Xiaobao, Detto, Matteo, Du, Xiaojun, Duque, Alvaro, Erikson, David L., Ewango, Corneille E. N., Fischer, Gunter A., Fletcher, Christine, Foster, Robin B., Giardina, Christian P., Gilbert, Gregory S., Gunatilleke, Nimal, Gunatilleke, Savitri, Hao, Zhanqing, Hargrove, William W., Hart, Terese B., Hau, Billy C. H., He, Fangliang, Hoffman, Forrest M., Howe, Robert W., Hubbell, Stephen P., Inman-Narahari, Faith M., Jansen, Patrick A., Jiang, Mingxi, Johnson, Daniel J., Kanzaki, Mamoru, Kassim, Abdul Rahman, Kenfack, David, Kibet, Staline, Kinnaird, Margaret F., Korte, Lisa, Kral, Kamil, Kumar, Jitendra, Larson, Andrew J., Li, Yide, Li, Xiankun, Liu, Shirong, Lum, Shawn K.Y., Lutz, James A., Ma, Keping, Maddalena, Damian M., Makana, Jean-Remy, Malhi, Yadvinder , Marthews, Toby, Mat Serudin, Rafizah, McMahon, Sean M., McShea, William J., Memiaghe, Hervé R., Mi, Xiangcheng, Mizuno, Takashi, Morecroft, Michael, Myers, Jonathan A., Novotny, Vojtech, de Oliveira, Alexandre A., Ong, Perry S., Orwig, David A., Ostertag, Rebecca, den Ouden, Jan, Parker, Geoffrey G., Phillips, Richard P., Sack, Lawren, Sainge, Moses N., Sang, Weiguo, Sri-ngernyuang, Kriangsak, Sukumar, Raman, Sun, I-Fang, Sungpalee, Witchaphart, Suresh, Hebbalalu Sathyanarayana, Tan, Sylvester, Thomas, Sean C., Thomas, Duncan W., Thompson, Jill, Turner, Benjamin L., Uriarte, Maria, Valencia, Renato, Vallejo, Marta I., Vicentini, Alberto, Vrška, Tomáš, Wang, Xihua, Wang, Xugao, Weiblen, George, Wolf, Amy, Xu, Han, Yap, Sandra, Zimmerman, Jess
  • Yang, Jie, Swenson, Nathan G., Cao, M., Chuyong, George B., Ewango, Corneille E.N., Howe, Robert, Kenfack, David, Thomas, Duncan W., Wolf, Amy, Lin, Luxiang
  • Elizabeth C. Losos, P.S. Ashton, N. Brokaw, S. Bunyavejchewin, R. Condit, G. Chuyong, L. Co, H.S. Dattaraja, S.J. Davies, S. Esufali, C. Ewango, R. Foster, N. Gunatilleke, S. Gunatilleke, , T. Hart, C. Hernandez, S. Hubbell, A. Itoh, R. John,M. Kanzaki, D. Kenfack, S. Kiratiprayon, J. LaFrankie, H.S. Lee, I. Liengola, S. Lao, J.R. Makana, N. Manokaran, H. Navarrete, T. Ohkubo,, R. Pérez, N. Pongpattananurak, C. Samper, Kriangsak Sri-ngernyuang, R. Sukumar, I.-F. Sun, H.S. Suresh, S. Tan, D. Thomas, J. Thompson, M. Vallejo, G. Villa Muñoz, R. Valencia, , T. Yamakura, & J. Zimmerman
  • DeWalt, Saara J., Thomas, Duncan W., Romero-Saltos, Hugo, Putz, Francis E., Perez-Salicrup, Diego R., Parthasarathy, Narayanaswamy, Parren, Marc P. E., Muller-Landau, Helene C., Sainge, Moses N., Mascaro, Joseph, Martinez-Ramos, Miguel, Makana, Jean-Remy, Macia, Manuel J., Kenfack, David, Ickes, Kalan, Ibarra-Manriquez, Guillermo, Hart, Terese B., Gortaire, Esteban, Gerwing, Jeffrey J., Ewango, Corneille E.N., Clark, David B., Chuyong, George B., Cai, Zhiquan, Burnham, Robyn J., Bongers, Frans, Chave, Jerome, Schnitzer, Stefan A.
  • Ewango, Corneille E.N., Esufali, Shameema, Davies, Stuart J., Dattaraja, Handanakere S., Co, Leonardo L., Chuyong, George B., Bunyavejchewin, Sarayudh, Brokaw, Nicholas V.L., Balslev, H., Ashton, Peter S., Condit, Richard, Foster, Robin B., Gunatilleke, I.A.U. Nimal, Gunatilleke, C.V. Savitri, Hernandez, Consuelo, Hubbell, Stephen P., John, Robert, Kenfack, David, Kiratiprayoon, Somboon, Hall, Pamela, Hart, Terese B., Itoh, Akira, LaFrankie, James V., Liengola, Innocent, Lagunzad, Daniel, Loo de Lao, Suzanne, Losos, Elizabeth C., Magard, E., Makana, Jean-Remy, Manokaran, N., Navarrete, Hugo, Supardi, Md. Nur Noor, Ohkubo, Tatsuhiro, Pérez, Rolando, Samper, Cristian, Lee, Hua-Seng, Sukumar, Raman, Svenning, Jens-Christian, Tan, Sylvester, Thomas, Duncan W., Thompson, Jill, Vallejo, Martha Isabel, Villa Muñoz, Gorky, Valencia, Renato, Yamakura, Takuo, Zimmerman, Jess K.
  • Chave, Jerome, Condit, Richard, Muller-Landau, Helene C., Thomas, Sean C., Ashton, Peter S., Bunyavejchewin, Sarayudh, Co, Leonardo L., Dattaraja, Handanakere S., Davies, Stuart J., Esufali, Shameema, Ewango, Corneille E.N., Feeley, Kenneth J., Foster, Robin B., Gunatilleke, I.A.U. Nimal, Gunatilleke, C.V. Savitri, Hall, Pamela, Hart, Terese B., Hernandez, Consuelo, Hubbell, Stephen P., Itoh, Akira, Kiratiprayoon, Somboon, LaFrankie, James V., Loo de Lao, Suzanne, Makana, Jean-Remy, Supardi, Md. Nur Noor, Kassim, Abdul Rahman, Samper, Cristian, Sukumar, Raman, Suresh, Hebbalalu S., Tan, Sylvester, Thompson, Jill, Tongco, Ma. Dolores C., Valencia, Renato, Vallejo, Martha Isabel, Villa Muñoz, Gorky, Yamakura, Takuo, Zimmerman, Jess K., Losos, Elizabeth C.
  • Muller-Landau, Helene C., Condit, Richard, Harms, Kyle E., Marks, Christian O., Thomas, Sean C., Bunyavejchewin, Sarayudh, Chuyong, George B., Co, Leonardo L., Davies, Stuart J., Foster, Robin B., Gunatilleke, C.V. Savitri
  • Makana, Jean-Remy, Ewango, Corneille E.N., McMahon, Sean M., Thomas, Sean C., Hart, Terese B., Condit, Richard
  • Peter S. Ashton, N. Brokaw, S. Bunyavejchewin, R. Condit, G. Chuyong, L. Co, H.S. Dattaraja, S.J. Davies, S. Esufali, C. Ewango, R. Foster, N. Gunatilleke, S. Gunatilleke, , T. Hart, C. Hernandez, S. Hubbell, A. Itoh, R. John,M. Kanzaki, D. Kenfack, S. Kiratiprayon, J. LaFrankie, H.S. Lee, I. Liengola, S. Lao, E. Losos, J.R. Makana, , N. Manokaran, H. Navarrete, T. Ohkubo,, R. Pérez, N. Pongpattananurak, C. Samper, Kriangsak Sri-ngernyuang, R. Sukumar, I.-F. Sun, H.S. Suresh, , S. Tan, D. Thomas, J. Thompson, M. Vallejo, G. Villa Muñoz, R. Valencia, , T. Yamakura, & J. Zimmerman
  • Makana, Jean-Remy, Hart, Terese B., Hibbs, D.E., Condit, Richard
  • Hart, J.A., Hart, Terese B., Makana, Jean-Remy
  • Makana, Jean-Remy, Hart, Terese B., Ewango, Corneille E.N., Liengola, Innocent, Hart, J.A., Condit, Richard
  • Zimmerman, Jess K., Zartman, Charles E., Yuan, Zuoqiang, Yap, S.K., Wolf, Amy, Vicentini, Alberto, Valencia, Renato, Uriarte, Maria, Thompson, Jill, Thomas, Duncan W., Suwanvecho, U., Suresh, Hebbalalu S., Sukumar, Raman, Schurman, Jon, Mohd. Razman, Salim, Punchi-Manage, R., Pongpattananurak, Nantachai, Phillips, R. P., Oliveira, Alexandre A., Nytch, Christopher J., Noor, Supardi, Nathalang, A., Muscarella, R., McShea, W., McMahon, Sean M., McEwan, Ryan W., Marthews, Toby R., Malhi, Yadvinder, Makana, Jean-Remy, Lutz, James A., Lin, Yi-Ching, Lin, Luxiang, Larson, Andrew, Kenfack, David, Johnson, D. J., Hubbell, Stephen P., Howe, Robert, Hérault, B., Herrerra, R., Hart, Terese B., Harms, Kyle E., Hao, Zhanqing, Gunatilleke, I.A.U. Nimal, Fletcher, Christine, Fernando, R. H. S., Ewango, Corneille E.N., Esufali, Shameema, Duque Montoya, Alvaro J., Davies, Stuart J., Dattaraja, Handanakere S., Condit, Richard, Clay, K., Chuyong, George B., Chiang, Jyh-Min, Cárdenas López, Dairon, Cao, M., Brockelman, W. Y.
  • Stephenson, N.L., Das, Adrian, Condit, Richard, Russo, Sabrina E., Baker, Patrick J., Beckman, Noelle G., Coomes, David A., Lines, E.R., Morris, William K., Ruger, Nadja, Alvarez, Esteban, Blundo, Cecilia, Bunyavejchewin, Sarayudh, Chuyong, George B., Davies, Stuart J., Duque Montoya, Alvaro J., Ewango, Corneille E.N., Flores, O., Franklin, J.F., Grau, H.R., Hao, Zhanqing, Harmon, M.E., Hubbell, Stephen P., Kenfack, David, Lin, Yi-Ching, Makana, Jean-Remy, Malizia, A., Malizia, L.R., Pabst, R.J., Pongpattananurak, Nantachai, Su, Sheng-Hsin, Sun, I-Fang, Tan, Sylvester, Thomas, Duncan W., van Mantgem, P.J., Wang, Xugao, Wiser, Susan K., Zavala, M.A.
  • Condit, Richard, Leigh, Egbert G., Loo de Lao, Suzanne, CTFS Working Group,
  • Chisholm, Ryan A., Condit, Richard, Kassim, Abdul Rahman, Baker, Patrick J., Bunyavejchewin, Sarayudh, Chen, Yu-Yun, Chuyong, George B., Dattaraja, Handanakere S., Davies, Stuart J., Ewango, Corneille E.N., Gunatilleke, C.V. Savitri, Gunatilleke, I.A.U. Nimal, Hubbell, Stephen P., Kenfack, David, Kiratiprayoon, Somboon, Lin, Yi-Ching, Makana, Jean-Remy, Pongpattananurak, Nantachai, Pulla, Sandeep, Punchi-Manage, R., Sukumar, Raman, Su, Sheng-Hsin, Sun, I-Fang, Suresh, Hebbalalu S., Tan, Sylvester, Thomas, Duncan W., Yap, S.K.
  • Harms, Kyle E., Gunatilleke, I.A.U. Nimal, Gunatilleke, C.V. Savitri, Foster, Robin B., Davies, Stuart J., Bunyavejchewin, Sarayudh, Bohlman, Stephanie A., Thomas, Sean C., Chave, Jerome, Condit, Richard, Muller-Landau, Helene C.
  • Hall, Pamela, Gunatilleke, C.V. Savitri, Gunatilleke, I.A.U. Nimal, Foster, Robin B., Ewango, Corneille E.N., Esufali, Shameema, Davies, Stuart J., Dattaraja, Handanakere S., Bunyavejchewin, Sarayudh, Ashton, Peter S., Condit, Richard, Harms, Kyle E., Hart, Terese B., Hernandez, Consuelo, Hubbell, Stephen P., Itoh, Akira, Kiratiprayoon, Somboon, LaFrankie, James V., Loo de Lao, Suzanne, Makana, Jean-Remy, Supardi, Md. Nur Noor, Kassim, Abdul Rahman, Russo, Sabrina E., Sukumar, Raman, Samper, Cristian, Suresh, Hebbalalu S., Tan, Sylvester, Thomas, Sean C., Valencia, Renato, Vallejo, Martha Isabel, Villa Muñoz, Gorky, Zillio, Tommaso
  • Kraft, Nathan J.B., Metz, Margaret R., Condit, Richard, Chave, Jerome